Ryža s mäsom: Plov

Tradícia varenia ryže s mäsom k nám prišla z východu, tento druh jedla vynašli prvýkrát Peržania, neskôr sa tradícia rozšírila po celej Strednej Ázii a ďalej na Západ. V súčasnosti existujú stovky druhov jedál, ktorých hlavnými zložkami sú ryža a mäso. Kulinárske recepty zahŕňajú nielen korenie a horúce koreniny, ale aj zeleninu, sušené ovocie, orechy a ďalšie prísady. Ryžu s mäsom môžete variť na hrnci, na sporáku, v rúre alebo v tradičnej ruskej rúre.

Príprava produktov
Pri príprave ryže s mäsom je veľmi dôležité správne vybrať produkty, ktoré sa stanú základom jedla. K ryži je ideálne jahňacie mäso, môžete použiť bravčové aj hovädzie, neodporúča sa však teľacie, je veľmi jemné a jemné. Ryža by mala byť tvrdá a priehľadná, ak si vezmete sypkú ryžu, bude z nej nepríjemná kaša. Pred varením treba ryžu niekoľkokrát premyť v studenej vode, v prípade potreby očistiť od nekvalitných zŕn a nečistôt. Mäso je nakrájané na malé kúsky a vyprážané v rastlinnom oleji. Ryža sa pridáva po uvarení mäsa.

Príprava jedál
Zvyčajne sa ryža s mäsom pripravuje v liatinovom, kačacom hrnci, hlinených nádobách alebo pasude na pečenie. V posledných rokoch sa sklenené nádoby používané v rúre alebo mikrovlnnej rúre stali veľmi populárnymi, ich použitie pri varení ryže s mäsom je tiež celkom relevantné.

Pilaf je jedným z najobľúbenejších jedál, ktorý zahŕňa ryžu a mäso. Špeciálnu chuť pilafu tvoria rôzne koreniny, pridať môžete aj sušené marhule a sušené slivky. Na východe existujú desiatky receptov na tradičné jedlo, my ponúkame recept na jeden z nich.

Ingrediencie:

  • 500 gramov mäsa (jahňacie, bravčové, hovädzie);
  • 1 šálka ryže;
  • 2 žiarovky;
  • 1 veľká mrkva;
  • maslo;
  • 1 strúčik cesnaku;
  • Mleté čierne korenie;
  • soľ

Spôsob varenia

Mäso nakrájajte na stredne veľké kúsky (30-40 gramov), opečte na vopred rozpustenom masle, aby sa vytvorila červená kôra. Teraz je čas pridať soľ, korenie, strúhaný cesnak a aromatické bylinky (ak chcete).

Cibuľu nakrájame na tenké pásiky, mrkvu nastrúhame na hrubom strúhadle, zeleninu pridáme k mäsu, prikryjeme pokrievkou a dusíme, kým mäso nezmäkne (spravidla trvá asi hodinu). Pri varení mäsa dbajte na to, aby sa tekutina vyvarila, ak jej nestačí, pridajte prevarenú vodu (lepšie je to urobiť niekoľkokrát počas varenia v malých dávkach).

Kým sa mäso tepelne upravuje, ryža by mala byť namočená vo vode. Ryžu vložte do nádoby s mäsom a zeleninou, tekutina by mala zakryť „kašu“. Nádobu uzavrieme vekom a dusíme 15 minút. Ak je jedlo pripravené a v miske je veľa tekutiny, musíte otvoriť veko a nechať vodu vypariť, aby sa ryža drobila.

Pilaf sa podáva na veľkom tanieri, na ozdobu môžete pridať nejaké zelené.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *