Každý už vie, že ryža je pre Japoncov ako chlieb pre Rusov. Ryža sa v Japonsku pestuje už viac ako desaťtisíc rokov. Hoci plocha venovaná poľnohospodárskej pôde je len trinásť percent, panorámu ryžových polí si môžete vychutnať na mnohých miestach krajiny. Krajinu pred niekoľkými desaťročiami dopĺňali prosté sedliacky so širokými klobúkmi a sedliacke ženy s vyhrnutými sukňami stojace po kolená vo vode. V poľnohospodárstve je dnes zamestnaných len päť percent obyvateľov a na poliach sa používajú moderné stroje.
Japonci spočiatku blúdili a hľadali pôdu bohatú na jedlo, ale s príchodom ryže sa obyvateľstvo usadilo a každá komunita teraz pestovala ryžu v určitej oblasti. Najprv sa jedlo surové, najskôr vyprážané. Neskôr sa rozšírila technika čistenia ryže a jej dusenia.

Ak sú priaznivé poveternostné podmienky, za rok sa v Japonsku zbiera dvojnásobná úroda. Pred výsevom je pozemok vysadený rôznymi farbami, potom je naplnený vodou. Polia sa stávajú ako jazerá, objavujú sa v nich žaby a pijavice. V dávnych dobách, keď celý proces pestovania ryže závisel iba od ručnej práce, musela sedliacka žena zostať dlho vo vode. V dôsledku toho boli pijavice prisaté k nohám a zanechali modriny. Hoci stopy po uhryznutí boli pre dievčatko zbytočné a nežiaduce, aj tak to prinieslo veľké zdravotné benefity, pretože pijavice sajú len zlú krv.
Rovnako ako u nás, aj v Japonsku je úroda chránená inštaláciou masívnych bábik, ktoré odstrašujú škodlivých škodcov. Len oni majú takýchto plyšákov, ktorí sa volajú Kakashi. V dávnych dobách mali Japonci dokonca obrad Ning okuri. Niekoľko ľudí prešlo po poliach a niesli niekoľko týchto Kakashi a potom boli bábiky spálené alebo hodené do rieky. Verilo sa, že Kakashi k sebe priťahuje všetko nečisté.
Ryža pestovaná v Japonsku sa líši od indickej a ruskej ryže. Je čisto biela, oválneho tvaru, objemná a malá. Varená ryža je lepkavá, nie drobivá, a preto sa objavilo sushi. V Rusku je veľmi ťažké nájsť takúto ryžu. Aj keď je na obale napísané, že je určená na sushi, je nepravdepodobné, že by sa táto ryža pestovala v Japonsku. Ak sa predsa len rozhodnete pripraviť si domáce sushi, najlepšie je nakupovať ryžu v obchodoch, ktoré dovážajú a predávajú produkty priamo z Japonska. Preto v internetovom obchode NIPPON nájdete originálnu japonskú sushi ryžu, privezenú z Krajiny vychádzajúceho slnka.
Bežnému obyvateľovi Japonska stačia dva kilogramy ryže sotva na viac ako týždeň. Ak má Japonec rád akýkoľvek druh ryže, napríklad vypestovanú na ostrove Šikoku, potom si v budúcnosti kúpi iba ju. V chudých rokoch, keď nie je dostatok domácej ryže, sa dováža z Thajska alebo Indie. Ale chuťou a inými vlastnosťami je nápadne odlišný a nevhodný na prípravu tradičných japonských jedál. Preto sa na miestach, kde sa predáva japonská ryža, tvoria obrovské rady, pretože nikto si nechce odoprieť svoju obvyklú stravu.